“Chłopcy z Placu Broni”

W tym spektaklu przenieśliśmy na deski teatru ponadczasową opowieść Ferenca Molnára o przyjaźni, braterstwie i poświęceniu. Historia małego Nemeczka, bohaterskiego Boki i jego chłopców, walczących o swój plac pozaszkolnych zabaw, znana jest doskonale wielu pokoleniom Polaków jako lektura szkolna i na stałe utkwiła w naszej świadomości. Teraz jej uniwersalny przekaz został wzbogacony o ponad dwadzieścia wzruszających utworów, dynamiczną choreografię oraz pełne autentyczności wokale młodych artystów Stowarzyszenia, by stworzyć spektakl, jakiego jeszcze nie było.

Zapraszamy w magiczną podróż do XIX-wiecznego Budapesztu, by razem z Nemeczkiem, Boką i resztą chłopców stoczyć największą bitwę ich życia.

Musical opowiada o losach małego Nemeczka, niepozornego, niskiego chłopca, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia im, że jego odwaga, honor i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na tytułowym Placu Broni, pomiędzy chłopcami a ich rówieśnikami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym. To ona jest wielkim sprawdzianem lojalności, bohaterstwa i męstwa dla tych kilku- i kilkunastolatków. Przenosząc się z naszymi bohaterami do XIX-wiecznego Budapesztu możemy z zapartym tchem podziwiać, jak z ogromną pasją, w duchu wspaniałego braterstwa jednoczą się w walce o prawo do zabawy na skrawku ziemi w sercu tej metropolii, otoczonym z trzech stron szarymi murami kamienic i oddzielonym od ulicy starym, zrujnowanym, drewnianym płotem…

• libretto: Anna Markowska
  • muzyka: Karol Świtajski
  • choreografia: Kalina Porazińska
  • scenografia i kostiumy: Zuzanna Kubicz
  • reżyseria światła: Mirosław Wrembel / Setlight
  • reżyseria dźwięku: Przemysław Waszkiewicz i Adam Kaufhold / Offstage

w rolach głównych:

• Nemeczek – Jakub Mrowiec / Konrad Repiński
  • Boka – Szymon Czerski / Kamil Rogowski
  • Feri Acz – Michał Tarnowski
  • Gereb – Amadeusz Baranowski / Szymon Szymański
  • Czonakosz – Adam Bayoumy / Filip Ciesielski
  • Czele – Brian Białecki / Wiktor Mois
  • Kolnay – Jędrzej Klinkosz
  • Barabasz – Piotr Pawełek / Oliwier Starczewski
  • Weiss – Kajetan Macalak
  • Profesor Rac – Paweł Bajerski / Michał Łuczkiewicz
  • Słowak Jano – Patryk Klein / Mateusz Rosiński
  • Mama Nemeczka – Zuzanna Czerniak / Dominika Klein (Sajdak)
  • Służąca Mari – Martyna Bajerska / Monika Chybowska / Zofia Rybicka
  • Rychter – Jakub Ginter
  • Lesik – Tymon Frąś
  • Pastor Starszy – Jan Rabenda
  • Pastor Młodszy – Natan Szwichtenberg
  • Sebenicz – Bartosz Grabiński / Franciszek Świgost
  • Berna – Agata Guz / Patrycja Kamińska
  • Lilka – Natalia Knut / Kinga Pitucha
  • Aniko – Debora Sobieska / Oliwia Pruszewicz
  • Etelka – Amelia Gierszewska / Wiktoria Grzędzicka

w pozostałych rolach:
Amelia Białecka, Natalia Chustak, Zuzanna Daniel, Franciszek Dorobek, Lena Grabińska, Patrycja Kołowska, Adam Kordowski, Zuzanna Lis, Albert Mois, Pamela Nowocień, Kinga Rogowska, Aleksandra Rożek, Julia Rożek i Antonina Szymkiewicz.

utwory nagrał zespół muzyczny w składzie:

• Marzena Sikała – skrzypce
  • Karol Świtajski – instrumenty klawiszowe
  • Tadeusz Głuchowski – instrumenty klawiszowe, piano
  • Szymon Prena – gitara
  • Marek Teterycz – gitara
  • Michał Żywicki – gitara basowa
  • Andrzej Kędzierski – gitara, gitara basowa, instrumenty perkusyjne
  • Jarosław Kudłaty – perkusja
  • Jarosław Bielawski – perkusja

Chłopcy z Placu Broni” to dotychczas najlepsza z propozycji Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium, najbardziej dopracowana aktorsko i teatralnie. Warto dać się porwać tej przejmującej, mądrej i smutnej opowieści…”
~Ł. Rudziński – trojmiasto.pl

“Spektakl jest ogromną dawką wzruszenia, zmusza do refleksji nad prawdziwymi wartościami w życiu człowieka.”
~E. – trojmiasto.pl

“Piękny spektakl, polecam dla szkół, idealnie odzwierciedla książkę, jako obowiązującą lekturę.”
~Anna – nauczyciel