Chłopcy z Placu Broni

W swojej najnowszej produkcji Stowarzyszenie Teatralne Ingenium przenosi na deski teatru ponadczasową opowieść Ferenca Molnára o przyjaźni, braterstwie i poświęceniu. Historia małego Nemeczka, bohaterskiego Boki i jego chłopców, walczących o swój plac pozaszkolnych zabaw, znana jest doskonale wielu pokoleniom Polaków jako lektura szkolna i na stałe utkwiła w naszej świadomości. Teraz jej uniwersalny przekaz został wzbogacony o ponad dwadzieścia wzruszających utworów, dynamiczną choreografię oraz pełne autentyczności wokale młodych artystów Stowarzyszenia, którzy z oddaniem przenoszą widza do Budapesztu, gdzie u schyłku XIX wieku rozgrywa się ta piękna historia. Tam możemy, z zapartym tchem, śledzić losy młodych bohaterów, którzy z ogromną pasją, w duchu wspaniałego braterstwa, toczą największą bitwę swojego życia – o prawo do zabawy na skrawku ziemi w sercu tej metropolii, otoczonym z trzech stron szarymi murami kamienic i oddzielonym od ulicy starym, zrujnowanym, drewnianym płotem…

Spektakl opowiada o losach małego Nemeczka, niepozornego, niskiego chłopca, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia im, że jego odwaga, honor i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na tytułowym Placu Broni, pomiędzy chłopcami a ich rówieśnikami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym. To ona jest wielkim sprawdzianem lojalności, bohaterstwa i męstwa dla tych kilku- i kilkunastolatków.

Twórcy musicalu „Okruchy Życia – Anioły są wśród nas…” czy koncertu „Cudowne Musicale – od West Endu aż po Broadway!” zdecydowali się sięgnąć po zapierającą dech w piersiach węgierską powieść i ubrać ją w bardzo emocjonalne libretto autorstwa Anny Markowskiej, która współreżyserowała poprzednie projekty Stowarzyszenia i muzykę Karola Świtajskiego, autora utworów m.in. z musicalu „Okruchy Życia”. Ruch sceniczny i choreografię tworzy utalentowana Kalina Porazińska, która odpowiadała za część układów tanecznych do koncertu „Cudowne Musicale”. Zaś kwestię scenografii i strojów na swoje barki wzięła Zuzanna Kubicz, ambitna absolwentka gdańskiej ASP od tego projektu rozpoczynająca swoją współpracę z Ingenium. Twórcy, mogący liczyć na wsparcie swoich długoletnich partnerów z Offstage i Setlight, chcą wraz z kilkudziesięcioosobową grupą wspaniałych i pełnych zapału młodych aktorów zaprezentować musical młodzieżowy jakiego jeszcze nie było.

Obsada spektaklu

• NEMECZEK – Konrad Repiński / Jakub Mrowiec
  • BOKA – Szymon Czerski / Kamil Rogowski
  • GEREB – Amadeusz Baranowski / Szymon Szymański